Konto oszczędnościowe to bardzo ważny produkt bankowy dla tych, którzy chcą chronić swe oszczędności zarówno przed inflacją, jak i przed swą rozrzutnością. W jaki sposób takie rachunki mogą nam ułatwić oszczędzanie?

Konta oszczędnościowe to połączenie lokaty bankowej oraz tradycyjnego rachunku, czyli popularnego konta osobistego. Takie konto oszczędnościowe to idealna propozycja dla tych, którzy z jednej strony chcą odkładać środki finansowe na czarną godzinę, a jednocześnie cenią sobie elastyczne rozwiązania. O ile tradycyjne lokaty wiążą się z umową zawieraną na określony czas, i ryzykiem utraty odsetek przed wypłaceniem pieniędzy z konta przed określonym w niej terminem, tak tu posiadacz rachunku może w każdej chwili skorzystać ze swoich środków finansowych. Odsetki są tu naliczane na koniec każdego okresu rozliczeniowego, a wypłata pieniędzy nie ma żadnego wpływu na to, czy zostaną naliczone, czy też nie. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego konta? Na wysokość odsetek oraz na to, jakie opłaty pobiera bank za prowadzenie takiego rachunku.

Poznaj także inne sposoby bezpiecznego inwestowania na inwestowanieodpodstaw.pl

Zalety konta oszczędnościowego

Już od dawna planujesz, aby odłożyć sobie trochę pieniędzy – na wakacje, na nowy sprzęt, ubrania, czy inne przyjemności. Chowanie banknotów po szufladach wcale się nie sprawdza, gdyż i tak je stamtąd wyciągasz i za chwilę wydajesz. Po co więc dalej utrudniać sobie życie? Złóż w banku wniosek o konto oszczędnościowe. Warto posiadać taki rachunek, ponieważ przynosi on wiele korzyści. Przede wszystkim, każda wpłacona złotówka podlega oprocentowaniu. Jeśli więc zgromadzisz jakąkolwiek, nawet najmniejszą kwotę to te pieniądze już na siebie pracują.

Przelewy zależą od Ciebie – Ty decydujesz, kiedy wpłacasz, a kiedy wypłacasz pieniądze. Nie zostają one zamrożone, jak w przypadku lokaty. Chcesz każdego tygodnia wpłacać po 50 zł? Nie ma sprawy! Potrzebujesz w środku miesiąca dodatkowe 100 zł? Bez problemu możesz tyle wypłacić, o ile tyle posiadasz. Wypłaty z konta oszczędnościowego nie ponoszą za sobą żadnych konsekwencji. Lokata działa trochę inaczej – przedwczesna wypłata powoduje potrącanie wszystkich wypracowanych zysków. Jest różnica, prawda? Poza tym, oprocentowanie jest bardzo zbliżone do tego, jakie miałbyś na lokacie. Jak widzisz, zalet takiego konta jest wiele. Ale to już od Ciebie zależy, czy się na nie zdecydujesz. Pamiętaj, że oszczędzać zawsze warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *